Plakat 26. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM

26. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego SACROFILM

Fundamentem „Sacrofilmu” jest nauczanie św. Jana Pawła II o wzajemnym poszanowaniu pomiędzy przedstawicielami różnych kultur.

26. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”, pokazała, że kino i wydarzenia filmowe są nam potrzebne również w czasie trudnym i niespokojnym. Podczas przeglądu, w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu,  odbyło się 7 filmowych spotkań, które zgromadziły, niemałą bo 300 osobową widownię. Projekcjom filmowym towarzyszyły prelekcje filmoznawców i teologów, ale przede wszystkim długie dyskusje i rozmowy o problemach i zagadnieniach, które łączą ludzi niezależnie od kraju, w którym się żyje.
Ważnym punktem 26. Sacrofilmu było spotkanie filmowe z Krzysztofem Zanussim zatytułowane „Cuda-niewidy, czyli o nadprzyrodzoności na ekranie”. Reżyser odnosząc się do swojej najnowszej produkcji filmowej, analizował zagadnienia tajemnicy, metafizyki i transcendencji w życiu ludzkim.
Wśród gości tegorocznego przeglądu znaleźli się: ks. prof. Marek Lis, o. Marek Kotyński, Rafał Bryll, ks. Antoni Skałba (Festiwal „Kino i pojednanie” w La Salette). W spotkaniach online wzięli udział: Vladyslaw Robski - twórca ukraińskiego dokumentu „Nie żyje dla wojny” oraz Arnaldo Casali z festiwalu „Popoli e religioni” w Terni.
Prezentowane filmy, których akcja rozgrywała się w różnych kręgach kulturowym, nawiązywały do tematu przebaczenia, poświęcenia, miłości, sprawiedliwości, a także innych uniwersalnych i ponadczasowych wartości.
26. Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” odbyły się w dniach 6-10.03.2022. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: JE Ks. Bp Marian Rojek Biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, Andrzej Wnuk Prezydent Miasta Zamość, prof. Krzysztof Zanussi. Organizatorami 26. Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm” są: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz Parafia pw. św. Antoniego w Dyniskach. Wydarzenie współfinansowano ze środków: Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu, Gminy Zamość, Gminy Ulhówek, Starostwa Powiatowego w Zamościu.

Galeria