Filmy Sacrofilmu

Życie Jako Śmiertelna Choroba Przenoszona Drogą Płciową

Życie Jako Śmiertelna Choroba Przenoszona Drogą Płciową

reż. Krzysztof Zanussi

czas trwania: 85 min.

Filmem tym Krzysztof Zanussi powrócił do tematów poruszanych już w początkach swojej twórczości (Śmierć prowincjała, Spirala), ale także do wielkiej formy twórczej, co potwierdziły liczne nagrody przyznane jego dziełu, m.in.: Złote Lwy Gdańskie, nagroda za najlepszą rolę męską dla Z. Zapasiewicza i nagroda dziennikarzy na FPFF w Gdyni w 2000 r., Grand Prix na MFF w Moskwie oraz sześć nagród Orła - Polskiej Nagrody Filmowej w najważniejszych kategoriach. Akcja filmu zaczyna się w średniowiecznej Francji, prawie 1000 lat temu. Przez miasteczko jedzie na ośle święty Bernard z Clairvaux - mistyk, założyciel zakonu Cystersów. Na rynku ma być właśnie powieszony koniokrad. Zakonnik prosi, by odstąpiono od wykonania wyroku. Chce zabrać skazańca do klasztoru, przygotować do nieuniknionej egzekucji i dopiero potem wydać. Cała scena rozgrywa się na planie, gdzie nad zdrowiem ekipy filmowej czuwa lekarz Tomasz Berg. Nad nim też wisi wyrok. Jest chory na raka. Musi walczyć o życie albo przygotować się na śmierć...


Habemus Papam - Mamy Papieża

Habemus Papam - Mamy Papieża

reż. Nanni Moretti

czas trwania: 102 min.

Habemus Papam - mamy papieża w reżyserii Włocha Nanniego Morettiego, z Jerzym Stuhrem w obsadzie to jeden z najgłośniejszych europejskich filmów tego roku. Śmiała, inteligentna komedia, w której kościół pokazuje ludzką twarz. Film Morettiego walczył o Złotą Palmę na festiwalu w Cannes. Film przedstawia historię pogrążonego w depresji papieża, niezdolnego do pełnienia posługi. Inspiracją dla twórców była tragiczna postać papieża Celestyna V, zakonnika i pustelnika, który po wyborze w 1294 roku, nie radząc sobie z kierowaniem Kościołem, ogłosił swą abdykację zaledwie kilka miesięcy później.


Siekierezada

Siekierezada

reż. Witold Leszczyński

czas trwania: 78 min.

Siekierezada jest jednym z najwybitniejszych filmów w dorobku Leszczyńskiego, w którym wystąpiła czołówka polskich aktorów: D. Olbrychski, I. Cembrzyńska, czy F. Pieczka. Stanowi również wyjątkowy dowód artystycznej konsekwencji Witolda Leszczyńskiego, który każdym filmem wprowadza widza w swój własny odrębny świat. Główny bohater filmu, poeta i obieżyświat Janek Pradera po rozstaniu z ukochaną, nazywaną przez niego Gałązką Jabłoni, zaszywa się w głębokiej puszczy. Zamieszkuje u babci Oleńki i podejmuje pracę przy wyrębie lasu. Pradera zaprzyjaźnia się z robotnikami z wyrębu, z którymi spędza też czas po pracy. Oparta na powieści Edwarda Stachury Siekierezada to poetycka opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca w świecie i próbie zachowania własnej niezależności.


Rozstanie

Rozstanie

reż. Asghar Farhadi

czas trwania: 123 min.

Irański kandydat do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych. Rozstanie okrzyknięte przez światową krytykę arcydziełem i nagrodzone na festiwalu w Berlinie Złotym Niedźwiedziem to opowieść o dwóch rodzinach, których losy w dramatyczny sposób splatają się ze sobą na skutek przypadkowego zbiegu okoliczności. Nader i Simin są małżeństwem od czternastu lat oraz mieszkają z jedenastoletnią córką Termeh w Teheranie. Para jest na krawędzi separacji. Simin pragnie wyjechać z kraju wraz z mężem i córką, gdyż nie chce aby Termeh dorastała wśród warunków panujących w Iranie. Jednakże Nader nie podziela zdania żony, ma również obawy co do losu swojego ojca, chorującego na Alzheimera. Sytuację komplikuje fakt, gdy Nader zatrudnia do opieki nad ojcem, dziewczynę z niższej klasy społecznej. Simin składa pozew o rozwód


Popiełuszko. Wolność Jest w Nas

Popiełuszko. Wolność Jest w Nas

reż. Rafał Wieczyński

czas trwania: 149 min.

Popiełuszko… to opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem narodu oraz symbolem odwagi w walce o wolność i prawdę. Obraz przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, proces rodzenia się jego legendy w czasie ciężkiej próby stanu wojennego, aż po jego bestialski mord i gromadzący blisko pół miliona ludzi pogrzeb.


Bez Jednego Drzewa Las Lasem Zostanie

Bez Jednego Drzewa Las Lasem Zostanie

reż. Dagmara Drzazga

czas trwania: 55 min.

Opowieść o tragicznej śmierci księdza Jana Machy, który w wieku 28 lat został zgilotynowany w katowickim więzieniu. Ksiądz Macha urodził się w 1914 roku w Chorzowie. Święcenia kapłańskie przyjął w czerwcu 1939 roku. Od początku wiadomym było, że nie będzie to łatwa posługa. Założył podziemną organizację o nazwie “Konwalia”. Następnie kierował pomocą społeczną na Śląsku. Wokoło niego skupieni byli harcerze, studenci i młodzież. Wydawał gazetkę “Świt”, w której przekonywał o szybkim końcu wojny i klęsce hitlerowców, dodając w ten sposób wiary w zwycięstwo i otuchy. Ks. Jan Macha na cztery godziny przed śmiercią napisał list do rodziny: „Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali (...)”.


Melancholia

Melancholia

reż. Lars von Trier

czas trwania: 130 min.

Wystawne weselne przyjęcie Justine (Kirsten Dunst - Złota Palma Cannes 2011 - Najlepsza aktorka) i Michaela odbywa się w olbrzymiej posiadłości jej siostry i szwagra. Jednocześnie do Ziemi zbliża się planeta Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Czy tylko minie Ziemię, dając niezwykły spektakl, czy uderzy w nią, powodując koniec świata? Ta niepewność budzi lęk, z którym każdy radzi sobie w zupełnie inny, często ekstremalny sposób... Bardzo osobiste, psychologiczne kino katastroficzne i piękny film o końcu świata.


Joanna

Joanna

reż. Feliks Falk

czas trwania: 105 min.

Nagrodzony za najlepszą reżyserię i scenariusz na 35. FPFF w Gdyni, film Feliksa Falka rozgrywa się w samym środku okupacji niemieckiej. Tytułowa Joanna, znajduje ocalałą z łapanki siedmioletnią Różę i postanawia zaopiekować się nią do czasu, gdy nie znajdzie jej krewnych. Podjęte środki ostrożności zdają się chronić ją przed grożącą jej karą za ukrywanie żydowskiego dziecka, jednak pewnej nocy gestapo puka i do jej drzwi... W czasach, w których trudno o prawdziwe wzruszenia i emocje, Feliks Falk odnalazł klucz do ludzkiego serca. Ile jest w nas miłości? Jak wiele jesteśmy w stanie z siebie poświęcić? Czy jest cena, której nie zapłacimy, gdy w grę wchodzi życie ukochanej osoby? Czy naprawdę jesteśmy tak dobrzy, jak o sobie myślimy?


Wymyk

Wymyk

reż. Greg Zgliński

czas trwania: 85 min.

Reżyser Greg Zgliński, jeden z ostatnich uczniów Krzysztofa Kieślowskiego, opowiada historię o zwykłych ludziach z polskiej prowincji w sposób, który zmusza do refleksji. Wymyk jest chłodnym moralitetem, filmem o zagłuszaniu w sobie lęku przed ujawnieniem upokarzającej prawdy oraz o buncie człowieka odtrącanego, niedocenianego za to, że nie jest wystarczająco zdolny, kochany, nie tak dobrze wykształcony jak jego brat; pragnącego udowodnić swoją wartość, choćby za cenę pozbycia się konkurenta. Nietrudno dostrzec nawiązania biblijne tej przypowieści o zazdrości i rodzinnej rywalizacji. Na szczególne uznanie zasługuje znakomita kreacja grającego główną rolę Roberta Więckiewicza


Lourdes

Lourdes

reż. Jessica Hausner

czas trwania: 96 min.

W swoim trzecim filmie Jessica Hausner, nie szczędząc dobrodusznej ironii, analizuje socjologiczny fenomen francuskiego sanktuarium w Lourdes. Fabuła skupia się na milczącej, sparaliżowanej Christine, która jeździ na pielgrzymki przede wszystkim dlatego, że ma podczas nich zagwarantowaną całościową opiekę medyczną. Na miejscu, w luksusowym domu wypoczynkowym, wolontariuszka Maria (Lea Seydoux), która ma się opiekować przykutą do wózka inwalidzkiego dziewczyną, zaczyna zaniedbywać swoje obowiązki, flirtując z oficerem Kuno (Bruno Tadeshini). Irytuje to surową, skrywającą pewną tajemnicę, siostrę przełożoną Cecile (Elina Lowensohn). Przystojny mężczyzna zwraca też uwagę Christine.


Lech Majewski. Świat Według Bruegela

reż. Dagmara Drzazga

czas trwania: 45 min.

Film ukazujący proces twórczy Lecha Majewskiego na planie jego filmu "Młyn i krzyż"


8 Historii, Które Nie Zmieniły Świata

8 Historii, Które Nie Zmieniły Świata

reż. Ivo Krankowski

czas trwania: 35 min.

Dokument ten jest opowieścią ośmiu Żydów pamiętających, jak wyglądało życie w Polsce przed drugą wojną światową. Z ich wspomnień dowiadujemy się o tym, co robili w wolnym czasie, jak wyglądała szkoła, jakie książki czytali, czy chodzili do kina, jak pamiętają pierwszą miłość. Ich wzruszające, często zabawne historie składają się na mały obraz tamtego świata. Całość uzupełniana jest fragmentami starych filmów. 


1 2 3 4 Następny >