Strona główna linia Kontakt linia
baner
ramka
element tła Sacrofilm
element tła Historia
element tła Program
element tła Partnerzy
element tła Dostępność serwisu
element tła Galeria
element tła Kontakt
ramka
 
ramka

plakat sacrofilm

ramka
ogragle rogi

Historia Sacrofilmu

linia

Zamojski przegląd filmów religijnych zrodził się w czasie dużego zapotrzebowania na kino rozrywkowe. Na początku w prezentacjach filmów o nie najlepszej jakości uczestniczyła niewielka grupa młodzieży, zgromadzona przez ks.Wiesława Mokrzyckicgo. Od pierwszej edycji "Sacrofilmu" księdzu w sukurs przyszedł dyrektor kina "Stylowy" Andrzej Bubeła i po wielu dyskusjach, impreza zaczęła nabierać coraz bardziej interesującego kształtu. Weszła też do stałego kalendarza kulturalnych wydarzeń w mieście.

- Gdy zaczynaliśmy współpracę z ks. Wiesławem Mokrzyckim, nie było mody na tak zwane ambitne kino, które niesie coś więcej niż rozrywkę. Obawialiśmy się nawet, że cały nasz wysiłek nie zyska zainteresowania wśród publiczności. I rzeczywiście, początki były trudne. Ze względów przede wszystkim finansowych, prezentowaliśmy głównie filmy amatorskie. Przełom nastąpił od pojawienia się w Zamościu Krzysztofa Zanussiego. Wtedy, oprócz prezentacji filmów, zrodziła się myśl o spotkaniach z twórcami filmów. Pomysł okazał się trafny. W kolejnych latach "Sacrofilm" poszerzyliśmy o warsztaty filmowe. Wtedy zrodziła się też myśl, aby zamojski przegląd filmów religijnych był również płaszczyzną do dialogu międzyreligijnego. Pojawiły się zatem filmy z kręgu kulturowego islamu, judaizmu no i oczywiście chrześcijaństwa. Tak wzbogacona oferta jeszcze bardziej przyciągnęła, zwłaszcza młodą część widowni. Spotkania z przedstawicielami religii monoteistycznych cieszą się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. Rekordy popularności bije zaś Krzysztof Zanussi. Na jego wykłady organizowane w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu przychodzi niekiedy po kilkaset osób "Sacrofilm" w naszej działalności doskonale znajduje swoje miejsce. Widzę bowiem, iż kino intelektualne poszerza grono widzów. Nominacja "Sacrofilmu" do nagrody "Totus" Fundacji Dzieł nowego tysiąclecia, pokazuje, że również w kręgu autorytetów z dziedziny kultury taki kierunek jest dostrzegany i wysoko oceniany. Będziemy zatem kontynuować i rozwijać to dzieło - mówi Andrzej Bubeła, dyrektor kina "Stylowy".

Kaw.

Galeria


Pliki do pobrania

Website by: sewerx Organizatorzy: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Parafia p.w św.Antoniego w Dyniskach, Wyższa Szkoła Zarządzania i Admistracji w Zamościu.