Strona główna Kontakt
Sacrofilm
Historia
Program
Partnerzy
Galeria
Kontakt
 Historia Sacrofilmu

Zamojski przegląd filmów religijnych zrodził się w czasie dużego zapotrzebowania na kino rozrywkowe. Na początku w prezentacjach filmów o nie najlepszej jakości uczestniczyła niewielka grupa młodzieży, zgromadzona przez ks.Wiesława Mokrzyckicgo. Od pierwszej edycji "Sacrofilmu" księdzu w sukurs przyszedł dyrektor kina "Stylowy" Andrzej Bubeła i po wielu dyskusjach, impreza zaczęła nabierać coraz bardziej interesującego kształtu. Weszła też do stałego kalendarza kulturalnych wydarzeń w mieście.

- Gdy zaczynaliśmy współpracę z ks. Wiesławem Mokrzyckim, nie było mody na tak zwane ambitne kino, które niesie coś więcej niż rozrywkę. Obawialiśmy się nawet, że cały nasz wysiłek nie zyska zainteresowania wśród publiczności. I rzeczywiście, początki były trudne. Ze względów przede wszystkim finansowych, prezentowaliśmy głównie filmy amatorskie. Przełom nastąpił od pojawienia się w Zamościu Krzysztofa Zanussiego. Wtedy, oprócz prezentacji filmów, zrodziła się myśl o spotkaniach z twórcami filmów. Pomysł okazał się trafny. W kolejnych latach "Sacrofilm" poszerzyliśmy o warsztaty filmowe. Wtedy zrodziła się też myśl, aby zamojski przegląd filmów religijnych był również płaszczyzną do dialogu międzyreligijnego. Pojawiły się zatem filmy z kręgu kulturowego islamu, judaizmu no i oczywiście chrześcijaństwa. Tak wzbogacona oferta jeszcze bardziej przyciągnęła, zwłaszcza młodą część widowni. Spotkania z przedstawicielami religii monoteistycznych cieszą się dzisiaj coraz większym zainteresowaniem. Rekordy popularności bije zaś Krzysztof Zanussi. Na jego wykłady organizowane w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu przychodzi niekiedy po kilkaset osób "Sacrofilm" w naszej działalności doskonale znajduje swoje miejsce. Widzę bowiem, iż kino intelektualne poszerza grono widzów. Nominacja "Sacrofilmu" do nagrody "Totus" Fundacji Dzieł nowego tysiąclecia, pokazuje, że również w kręgu autorytetów z dziedziny kultury taki kierunek jest dostrzegany i wysoko oceniany. Będziemy zatem kontynuować i rozwijać to dzieło - mówi Andrzej Bubeła, dyrektor kina "Stylowy".

Kaw.

Galeria


Pliki do pobrania

Website by: sewerx Organizatorzy: Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" w Zamościu, Parafia p.w św.Antoniego w Dyniskach, Wyższa Szkoła Zarządzania i Admistracji w Zamościu.